ME veteránů 2014 Izmir.

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 01-09-2014

 

28. 8. 2014 se šel na dvoukilometrovém (TaZ) okruhu v parku u moře v tureckém Izmiru závod na 20 km za účasti 3 českých chodců, kteří došli do cíle prakticky za sebou. Zdeněk Gonsiorovský se umístil v kategorii M70 na 4. místě za 2:22:44, Rostislav Kovář v kategorii M60 také na 4. místě za 2:23:36 a Zdeněk Bittengl v kategorii M50 na 5. místě za 2:27:31. Díky prozřetelnosti vedení výpravy vytvořila trojice účastníků družstvo, které se v kategorii M50 umístilo na prvním místě (jako jediné hodnocené).

Na startu závodu v 17 hodin bylo 37°a nikde stín, který se začínal objevovat až zhruba po hodině (naději na příhodnější podmínky zhatilo prozření pořadatele dva dni před závodem a předsunutí startu z původních 18:30, protože v 20 hodin už zde panuje úplná tma). Na startu stálo 82 mužů, z nichž 4 byli diskvalifikováni a 14 jich vzdalo a společně s nimi na 10km 45 žen (2, 1). Zázemí u závodu bylo neodpovídající: šatny si závodníci vytvořili v malém stínu korun stromků a jako sprcha posloužila hadice (snad k zalévání stromků).

Moje malá cestománie k závodu

Dlouho jsem zvažoval, zda se k závodu přihlásit. Velice lákaly atraktivní historické turistické cíle v okolí (Istanbul, Efes, Pergamon), se kterými výjezdy k veteránským akcím spojuji, proti nim bylo zdejší horko, dlouhých 20 km, kterým jsme se u nás skoro odnaučili, neznámé prostředí… Po mém dobrém pocitu z odchození několika tréninkových dvacítek a tréninků v horku, jsem se přihlásil. Bohužel 6 týdnů před závodem mi zradily šlachy v koleně a od té doby jsem pořádně nezatrénoval. V Turecku jsem tedy od závodů nemohl mnoho čekat a věnoval se hojně cestování, které mi přineslo spoustu krásných zážitků. V samotném závodě jsem s kolenem překvapivě problémy neměl a snažil se dojít pro družstvo. Výsledný výkon v úmorném vedru poznamenaly  časté křeče ve druhé polovině závodu, kvůli nimž jsem mnohokrát zpomalil a někdy i zastavil.

Zdeněk Bittengl

  • Rosťa Kovář

    Jen bych ještě dodal, že 25.8. jsem startoval i na 5Km na dráze kde jsem v podobných klimatických podmínkách došel v kat. M60 na 5. místě v čase 32:10.

    Rosťa Kovář

  • Pepa Smola

    Gratuluji vám všem třem! Musím přiznat, že jsem stejně jako Zdeněk Bittengl dlouho zvažoval účast. Ale protože mě turistické atrakce moc nelákají, tak jsem to ohnivé peklo nakonec nechtěl podstoupit. Proto před vámi všemi třemi smekám. Avšak v Toruni, Grossetu a Lyonu se příští rok určitě sejdeme! Pepa Smola