Vize chůze 2020

Autor: svitak | Kategorie: Články, Novinky | Datum: 22-06-2017

Vážení chodečtí přátelé,

Dostal jsem mailem, stejně jako mnozí z Vás Pracovní materiál k diskuzi o revitalizaci české sportovní chůze od Davida Šnajdra.  Každý vážně myšlený pokus je samozřejmě třeba přivítat, i když se třeba hned neshodneme na jménech a na krocích jak postupovat.  Domnívám se, že je zde mnoho styčných bodů a s Vizí chůze 2020, která vznikala postupně během půl roku a která je zveřejněna v příloze.

Pro Vaši informaci, tato Vize jako materiál odpovědného trenéra, byla projednávána na předsednictvu ČAS minulý týden. Jak mám potvrzeno od předsedy ČAS Libora Varhaníka, předsednictvo vítá tuto snahu o revitalizaci, je ochotno ji podpořit, nebude však momentálně stavět systém shora, čeká na zájem a inciativu z oddílů zdola, problém vidí v nezájmu trenérů ostatních disciplín o chůzi, v malé výkonnosti, v podstatě v bodech, které jsou identifikovány ve Vizi chůze 2020.  Atletika, včetně chůze a její obraz na veřejnosti je založena na výkonnosti evropské a světové úrovně a odtud se odvíjí její tvář a prestiž. To je i cílem Vi ze chůze 2020.

 Pokud však osobní spory, malost frustrace, závist a podobné osvědčené české vlastnosti znemožní vzbudit zájem o chůzi zdola až po světovou konkurenceschopnost, dojde k faktickému zániku této disciplíny na výkonností úrovni. Vize 2020 není o jménech a je otevřená všem bez personifikace.  Jde po systému, po výkonu, po udržitelnosti.  Záleží už jen na nás, co s tím uděláme. Že je chůze trenérsky dlouhodobě podvyživena je momentálně zřejmé.

 Míla Lapka

Vize chuze 2020

  • Petr Kratochvíl

    Příspěvek do diskuse k vyjádření Míli Lapky

    S úžasem čtu tento příspěvek. Nestačím se divit. Mílo, nezlob se, ale to není možné, co píšeš. Sedm let tě česká chůze nezajímá, nyní když si přečteš, co s Davidem vytvoříme a najednou přijdeš s tím novátorstvím, nestydíš se. Sedm let chodíš se pyšnit v Poděbradech, jak to dobře děláš a jinak nic, já to nechápu. Sedm let jsi vidět jenom v Olomouci nebo v Poděbradech, jiné závody tě nejímají. Nyní když nastává stav jistého smíření a začíná se pracovat na obnově České chůze, tak ty začínáš zase vrážet klíny a pomlouvat a ohlížíš se do směru vzad. Vůbec nic jsi nepochopil. Mluvíš o systému pomluv, ale ty jsi jeden ze strůjců různých pomluv. Do tvé „vize“ najednou zařazuješ věci s našeho příspěvku, což je u tebe asi normální. Chlubíš se, jak předseda svazu bude prosazovat českou chůzi a tvoji vizi. Je zajímavé, že ta naše práce s Davidem vznikla po jednání s Tomášem Dvořákem a s Víťou Rusem. Byli jsme ubezpečeni, že nám nikdo nepomůže, musíme si pomoci sami. To je překvapení.

    Pokud tě Česká chůze ještě zajímá, tak se připoj k naší iniciativě a vnášej rozkol a rozruch mezi ostatní.

    S pozdravem Petr Kratochvíl