DUDINSKÁ PÄTDESIATKA MČR na 50 km chůze

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 26-03-2017

25.3.2017, Dudince/Slovensko, Mezinárodní „DUDINSKÁ PÄTDESIATKA“, MČR na 50 km chůze

Tradičního okruhového mezinárodního závodu kategorie“ EA Permit Race“ se po startu minulý týden ve švýcarském Luganu nezúčastnil nikdo z velmi úzké české špičky (A. Drahotová, L. Gdula, Schrom, Pelantová, Hlaváč, Motl).

Na mistrovskou „padesátku“ ČR se tak přihlásili jen odvážní veteráni v minimálně potřebném počtu tří a v rámcových závodech se představilo dalších 6 chodců, z toho 5 mládežníků (převaha děvčat 4:1). Mistrovský titul vybojoval zaslouženě čerstvý čtyřicátník, bývalý reprezentant Tomáš Hlavenka z AC Moravská Slavie Brno; vysoce náročnému vytrvalostnímu tréninku věnoval při zaměstnání všechny zimní měsíce a čas 4:37:16 h (mezičasy po 10 km 54:13-1:47:21-polovina tratě 2:13:49-2:40:32-3:36:35 h) je na amatéra úctyhodný (osobní rekord Tomáše z roku 2002 má hodnotu 4:19:42 min). David Šnajdr a Zdeněk Simon závod nedokončili. Stejně nízká účast byla i na mistrovstvích Polska, Maďarska a Slovenska (olympijský vítěz Matej Tóth ještě dohání tréninkovou ztrátu po podzimní operaci a působil jen jako startér). Chodecká maratonská trať 50 km se čím dál více stává výběrovou, na kterou se odvažují jen profesionálové a občas je doplňují speciálně tréninkově připravení veteráni z řad bývalých reprezentantů. Závody mládeže byly proti minulosti obsazeny málo početně; juniorskou desítku vyhrál Vojtěch Libnar z SK Nové Město nad Metují v osobním rekordu 46:38 min (zlepšení osobního rekordu o 4 min), v juniorkách ušla tuto trať po prvé jeho oddílová kolegyně Adéla Johanová na 9. místě za pěkných 63:34 min a v trojce žákyň skončila další svěřenkyně Davida Šnajdra Jana Zikmundová (AC Turnov) na 4. místě v absolutním osobním rekordu 17:12 min. Dorosteneckou pětku děvčat absolvovaly premiérově první dvě medailistky z halového MČR; Tereza Kotásková ze Slezanu Frýdek-Místek udávala tempo dvojice téměř do poloviny tratě, ale následná krize ji zpomalila a do cíle tak došla jako pátá (29:17 min) za čtvrtou Sabinou Bočkovou z AK Hodonín (28:25 min); časy obou jsou příslibem pro kvalitní výkony na červnovém dráhovém mistrovství. Výčet startů našich chodců uzavírá vítězství frýdecko-místeckého trenéra Josefa Nejezchleby mezi veterány na 5 km v konkurenci ze Slovenska, Polska a Maďarska za 30:40 min (po dvouleté závodní přestávce).