Metodika

Autor: admin | Kategorie: Metodika | Datum: 23-02-2016

Svůj diskusní příspěvek, týkající se především rozhodování chůze, přidal i Dr. Miloslav Lapka (6.10.2008)


Dr. Petr Brandejský poslal další dva články, týkající se stravování. První je přehledná tabulka Racionální strava a druhý je text Správná výživa pro amatérské sportovce.


Předkládám materiály od Iva Pitáka,
které vypovídají o dlouhodobé přípravě nejúspěšnější české chodkyně Barbory Dibelkové. Dlouhodobá vytrvalecká příprava, Zaměření jednotlivých ročních cyklů, Souhrnné tabulky, Závěrečné hodnocení. Ještě upozornění, materiál byl připraven pro seminář OH solidarity, kterého se účastní trenéři různých atletických disciplín a těm byl určen i dovětek o malém zájmu o chůzi.


Rozhodování chůze 2006-2007
Pan Míla Lapka zpracoval pravidlo IAAF 230 o rozhodování chůze jako komplexní materiál, včetně vysvětlení, komentářů, ukázek testu a odpovedí pro RCH, praktických rad pro organizatory závodu a rozhodci. Jedná se o dokoment, který by měl prostudovat každý, kdo má s chůzí nějaké vážnější dočinění!!

 


Materiály s tématikou zdravotního zabezpečení a správného stravovaní dodal odborník na slovo vzatý –MUDr. Petr Brandejský. k dipoizici jsou témata: Energetická náročnost chůze, Hodnoty sytosti potravin, Energetická hodnota nápojů, Preventivní tělovýchovně lékařská prohlídka, Magnezium – hořčík, Význam krevního obrazu pro sportovce, Zásady správného pitného režimu, Zdroje vápníku (Calcium) v potravinách.

 


Jsem rád, že nyní mohu tento oddíl doplnit o práci Aleny Winterové, ve které se zabývá rehabilitací a kompenzačními cvičeními. Doporučuji věnovat této práci zaslouženou pozornost a hlavně ji plně využít v praxi.

 


Svoje materiály k rozhodování chůze mi dal k dispozici Ing. Ruda Černý z Litvínova.
Předkládám čtyři články pro tisk, které jsou fundovaně zpracované a jistě stojí za pozornost.
Poznámky k rozhodování chůze
Pravidlo 230 o chůzi a rozhodování chůze
O chůzi
Kdy někteří rozhodčí chůze začnou skutečně vidět?

Ing Černý mi poskytl i velice praktický dárek pro rozhodčí a pořadatele chodeckých závodů. Vše ponechávám ve Wordu. Stačí otevřít a tisknout.
Terčíky černobílé, nejlépe tisknout na žlutý papír, doporučuji zalaminovat. „Originální“ jsem nedávno marně sháněl. terč CH kontakt , terč CH koleno
Terčíky vybarvené žlutě (nutná barevná tiskárna): terč CH kontakt žlutý , terč CH koleno žlutý
Potřebovat také můžete tiskopisy: Protokol vrchníka chůze a Varování chodce , či Záznam rozhodčího chůze , ten je v excelu.


Dva zásadní materiály připravil pro stránky Českého atletického svazu pan Miloslav Lapka a další přední čeští odborníci na chůzi. Oba dokumenty si můžete stáhnout ve formátu komprimované jako zip soubor. K dokumentu Základy specializace sportovní chůze jsem připojil i dvě chodecké ikonky. Pokud nechcete stahovat, Základy specializace sportovní chůze si můžete prohlédnout přímo na stránkách. Tyto materiály byly připraveny pro potřeby českých chodců a není možné je bez souhlasu autorů použít jinak, než k vlastnímu studiu. Pokud byste je chtěli jakkoli šířit, požádejte o svolení autory.

Pozor! soubor „Nové rozhodování chůze 2002-2003“ je nahrazen dokumentem Rozhodování chůze 2006-2007

 


– Rozbor 40. ročníku Přerovské padesátky zpracovaný Františkem Párysem.

 


– Diplomová práce – technika sportovní chůze

Marek Winter z Rumburka se ve své diplomové práci na FTVS věnoval důkladně chodeckému tréninku a podařilo se mu vytvořit materiál, který může velice dobře posloužit jak začínajícím adeptům chůze, tak i těm, kteří již mnohé znalosti nabyli. Tato diplomová práce je o to cenější, že mnoho metodiky, která by byla snadno dostupná, v oblasti chůze není. Dohodl jsem se tedy s Markem, že vám dá svoji práci plně k dispozici. Po úvaze jsem se rozhodl, že zatím bude práce dostupná jako 2 soubory komprimované ve formátu ZIP. Jedná se o jeden soubor se dvěma dokumenty ve formátu Wordu, diplomka.zip, kde je zpracovaná metodika, a ve druhém souboru kinogr.zip, si můžete stáhnout dva kinogramy, které práci doplňují. Kinogramy jsou však v souboru ve formátu programu Corel, a tak je možné, že je, stejně jako já, nebudete mít v čem otevřít. Pokud byste je někdo mohl převést do něčeho jednoduššího (např. starší Corel Draw 3, nebo jpg a pod.), pošlete mi prosím tyto soubory. Pokud budete mít problém se „zazipovanými“ soubory, spojte se se mnou, rád vám pomohu. E-mailová adresa je miloslav.svitak@seznam.cz. Pokud hned kinogramy neotevřete, nemusíte věšet hlavu, neboť to podstatné je především v textové části.

Užitečné jistě bude, pokud se s ostatními prostřednictvím našich stránek či jinak podělíte o své názory, zkušenosti či jinak obohatíte další kamarády o potřebné vědomosti. názory k práci můžete poslat buď mě, nebo přímo Markovi Winterovi. Jak znám Marka jistě vám rád zodpoví případné dotazy či připomínky.

Mnoho úspěchů při tréninku přeje
Šmajda