Novinky ze světa závodní chůze

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 20-09-2013

Míla Lapka, září 2013

Novinky, které jsou na spadnutí, jsou hlavně dvě: pit line rule  a clever shoes. I když jsem stručnou informaci v minulých letech již psal, dovolte tuto aktualizaci:

Pit line rule je poměrně neobratné označení pro trestný box, doslova pruh u boxů,  něco jako pykací zóna, trestná zóna, prostě pikola, kde se pyká. Někdy mám ze světové a evropské chodecké komise pocit, že čím je nápad kontroverznější, tím více se chytne. Když před cca 4 lety začaly první náznaky pit line, byly většinou smeteny se stolu a dnes je vše ve fázi, kdy kongres IAAF bude diskutovat změny pravidel IAAF 230 v prováděcí části, aby se tam pit line rule, neboli pikola pro DQ chodce vešla.

Princip je takový, že po 3 červených nenásleduje DQ,  ale zastavení závodníka v trestné zóně na 30 s., pak vyrazí a když dostane čtvrtou, opět bude pykat 30 s, při další pak by snad měl být definitivě vyloučen. Formulace se bude ještě měnit, princip trestných sekund zůstane, ostatně i naši chodci z etapových švýcarských závodů to znají.

Takto prováděné pit line, kdy se závodník zastaví,  něco nového, účelem je eliminovat počet DQ chodců a přitáhnout TV, udělat z chůze větší show. Připomíná to pravidla v biatlonu. Osobně jsem po diskusích s mnohými z Vás zastával a stále zastávám v EAA  názor, že je třeba s aplikací pit line  velmi opatrně, mohlo by se nám stát, že se sami tímto vyřadíme z atletické rodiny a to bude konec závodní chůze jako OH atletické disciplíny, nic podobného v ostatních disciplínách není.  Nastane období chůze před a po pit line rule, to se v atletice několikrát stalo např. v oštěpu změnou těžiště, i v závodní chůzi samotné upřesněním definice chůze o propnutou nohu v koleni, nebo dávnou změnou, kterou ovšem my veteráni dobře pamatujeme,  kdy 3 napomínání znamenalo DQ chodce. To vše byly změny, vycházející z praxe a co se těžiště u oštěpu a upřesnění definice závodní chůze v pravidle IAAF 230.1 týká, jsou podložené výzkumem. Takové zázemí pit line rule za sebou nemá.

Moje výhrady jsou prosté – paradoxně může vzrůst počet DQ, neboť se sníží odpovědnost RCH za každou červenou kartu, zvýší se i chuť riskovat a jít na hraně, neboť 30s pro osobák nebo národní rekord není zas tak mnoho a na 20km se dá nečistou chůzí třeba získat více, ve finiši si dokážu představit divoké boje podobné běhu atd.

Příští rok v Číně se bude toto pravidlo naostro testovat v sérii Challenge na mládeži  a na Olympijských hrách mládeže, měl bych u toho být, zatím jediné na čem se shodneme, je , že je to potřeba vyzkoušet, Vaše názory na těchto stránkách rád uvítám a budu Vás samozřejmě informovat, jak to dopadne.

Bylo přijato důležité omezení: Toto pravidlo pit line se bude používat jen pro závody mládeže, závody dospělých a tím pádem chůze na OH, MS, ME a SP a EP zůstane beze změny (alespoň prozatím).

Clever shoes neboli chytré boty by měly být natolik chytré, že nahradí oko RCH při kontrole kontaktu, nastane tudíž exaktní kontrola první věty definice závodní chůze Pravidla IAAF 230.1. Systém chytrých bot zahrnuje tenkou vložku do závodní obuvi, vložka je vybavena elektronickým čipem, další částí je displej na ruce závodníka, jakési hodinky a hlavní displej u vrchníka chůze. Principem je  tlak chodidla na podložku, čip snímá dobu tlaku, při jeho přerušení současně v obou botách vyšle signál na hodinky závodníka a na hlavní displej.  Bližší technický popis nemám, i  když jsem o něj žádal, mám pocit že jde zatím o utajované výsledky, na funkční systém chytrých bot byl udělen od IAAF grant ve výši asi 100 000 USD. Pokud je mi známo, o něco podobného se pokoušela před lety NASA, a neúspěšné. Třeba se to povede nyní.

Pokud se však bude měřit ztráta kontaktu absolutně, chůze jako závodní atletická disciplína přestane existovat. Zkuste si představit, že na 50km neuděláte jediný chybný krok, ani kolem kuželů v ostré zatáčce,  ani nezakopnete,  Tím by se muselo změnit i znění Pravidla 230.1 a vypustit z něj poznámku, že se rozhoduje pouhým okem. To v praxi znamená oněch cca 50 milisekund a fyziologickou hranici, kdy je pohyb vnímán jako spojitý, i když při zpomalení takový ve skutečnosti není. Proto na zpomalených záběrech kamery vidíme kolikrát ztrátu kontaktu zřetelně a při normální rychlosti pohybu tuto ztrátu postřehnout nemůžeme.

Technicky by neměl být problém toto zpoždění do systému předem naprogramovat. Pořád se mi to zdá lepší, než limit 10 nebo více chybných kroků, o nichž bude závodník na svých hodinkách informován, jak zněl předběžný návrh. Protože však nemám technické parametry k dispozici, nevím, zda již není fyziologické zpoždění  oka v systému dáno nebo ne a jak se dá měnit.  Praktické zkoušky ukážou, zda nejde o slepou uličku. Z hlediska zvýšení objektivity rozhodování chůze by to byl velký krok kupředu. Stejně tak pro nácvik a kontrolu správné techniky by chytré boty byly skvělou pomůckou, zvláště s nastavitelnou dobou ztráty kontaktu. Tím by se mohla závodní chůze mohla stát zajímavou také pro nové technologie.

Dlouhodobou strategií světové chůze je dostat ji do závodů diamantové ligy, jako zatím nebodovanou disciplínu, Vzhledem k tomu, že tato vize je iniciována Čínou, může mít velkou naději na úspěch.

Co se týká novinek ve stávajícím Pravidle IAAF 230, v národním panelu RCH a další chodecké informace najdete na oficiálních stránkách ČAS, sekce rozhodčí, odkaz chůze.