Pražská chodecká hodinovka

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 19-10-2016

15.10.2016, 4. ročník, Pražská chodecká hodinovka, stadion PSK Olymp, Praha-Stromovka

Bezchybně uspořádanému závodu prospěla změna místa z 250 m školní dráhy na regulérních 400 m s kvalitním zázemím. Pořadatelům je třeba dát absolutorium, o které se zasloužili v organizačním týmu společně ing. Petr Adam, ing. Josef Smola (zároveň sponzoři) a ing. Miroslav Fliegl (jako technický ředitel závodu).

A když přálo i počasí a časy byly měřeny automaticky (čipy), mohli být spokojeni i účastníci, kterých se sešlo rekordních 42 z ČR, Slovenska, Německa a Polska; řada z nich je ale v současnosti v přechodném odpočinkovém období, což se odrazilo na výkonech. Chodci byli rozděleni do dvou rozchodů a pořadí po jejich skončení bylo určeno podle dosažené vzdálenosti. Mezi sedmi ženami (5 veteránek) od startu do konečného výstřelu v 60. minutě vládla Lenka Borovičková (10 616 m a 10 km 56:47.4 min) před juniorkou Maternovou (9. místo na ME juniorek v běhu do vrchu!) s 9787 m; souboj o třetí místo v posledních 15 minutách pro sebe získala Karolína Jeníková (9518 m), když zlikvidovala náskok rumburské Pavly Nedvídkové (9450 m). Sedmá skončila zahraniční účastnice, 77letá Helga Dräger z Německa (7590 m). Mužům (22, 17 veteránů) dominoval tréninkovým výkonem 12 300 m olympionik Lukáš Gdula před Lukášem Pazderou (12 213 m) a překvapením závodu, slovenským žákem (!!) Ľubomírem Kubišem (12 112 m), který o 90 m porazil svého trenéra Zdeno Mederu (12 022 m). Následovali junior Tomáš Gdula (11 486 m), Pepa Smola, unavený z přípravy na MS veteránů v Austrálii (11 452 m), polský veterán Miroslaw Luniewski (11 055 m), Filip Hejkrlík, nyní převážně trénující jako plavec-otužilec (10 970 m) a první desítku uzavírali němečtí veteráni Dick Gnauck (M50, 10 834 m) a Georg Hauger (M55, 10 717 m). Nejstarší muž, matador Vladimír Kánský (M75), ušel na 17. místě 9249 m, když finišoval spolu s redaktorem chodeckého webu Miloslavem Svitákem (M55). Všichni, kteří hodinový závod dokončili, zaslouží uznání. V rámcových závodech mládeže na 3 000 m startovalo 7 děvčat (zvítězila žákovská mistryně ČR Sára Holečková za 17:38.9 min před Kristýnou Vejšickou za 17:39.4 min a třetí byla Veronika Fürstová v osobním rekordu 18:11.2 min) a 5 chlapců (vítěz stříbrný z MČR Jan Švejda zašel 17:09.2 min těsně po překonání virózy, na druhém místě Petr Dušek zlepšil osobní rekord o 2 s na 18:02.6 min a třetí místo vybojoval Oldřich Tulis časem 20:12.4 min; o něho i další sparťanské mládežníky by se nyní měl trenérsky starat zkušený Ondřej Čerepušťák). 1 000 m žákyň šla jako první závod v životě nová svěřenkyně trenéra M. Fliegla Hrdličková (7:07.6 min). Při vyhlášení vítězů předávala poháry a ceny olympionička Anežka Drahotová, které ve startu zabránilo akutní onemocnění. Všichni účastníci obdrželi diplomy se svými výkony a již druhý den byly k dispozici kompletní výsledky a také fotografie ze závodu od bývalé čs. běžecké reprezentantky a vynikající veteránky Miriam Stewartové. PB