Start ultrachodců u Balatonu

Autor: svitak | Kategorie: Články, Novinky | Datum: 28-05-2019

Start ultrachodců na 6 Day Ultramaraton World Trophy EMU 2019.

Ve dnech 9. 5. – 15. 5. 2019 se v kempu u Balatonfüredu konal 6-ti denní ultramaraton. Na start se postavilo 27 žen a 69 mužů a mezi nimi i čeští chodci Ivo Majetič (startoval pod vlaječkou USA) a Jaroslav Prückner. Oba borci se letos v přípravě potýkali se zdravotními problémy a nepřijeli tedy připraveni tak kvalitně jako loni. Navíc od  třetího dne závod provázelo chladné a deštivé počasí, ke kterému se čtvrtý den přidal i silný vítr. Tyto skutečnosti se podepsaly i na výkonech obou jmenovaných borců.

Ivo závod po absolvování 231 km a 47,5 hodinách závod vzdal. Jarda Prückner dokázal překonat zdravotní problémy krátce po polovině závodu a po 144 hodinách mu rozhodčí naměřili 431,898 km, což stačilo na 60 příčku absolutního pořadí ze všech 96 startujících. Hodnocen byl, stejně jako loni, společně s běžci, když chodecká kategorie nebyla oficiálně vypsána.
Velice zajímavě se vyvíjel závod mužů, v němž po 4 dnech vedl Tiziano Marchesi z Itálie o 52,8 km před Danem Lawsonem z Velké Británie. Ještě po 140 hodinách měl italský běžec náskok jednoho okruhu (926,82 m) aby o 4 hodiny později zvítězil Brit Lawson výkonem 919,405 km před Marchesim, který zdolal 913,845 km. V závodě žen zvítězila výkonem 704,383 km Tina Andersen z Dánska. Za zmínku stojí i výkon Radi Mileva z Bulharska, který v 71 letech dokázal uběhnout 710,871 km.