5.8.2017, Přerov, 55. ročník Přerovské padesátky – Memoriál Josefa Přidala

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 06-08-2017

Jako každoročně od roku 1961 (s výjimkou povodňového roku 1997)  a opět výtečně uspořádali atleti Spartaku Přerov vedení ing. Milošem Přidalem chodecký závod, letos na 10 km, který byl tentokrát součástí posledního kola moravských ligových skupin. Na nižší účasti proti jiným letům se projevila nejen nepřítomnost chodců z Čech (jen tři), ale i právě skončené Mistrovství Evropy veteránů v Dánsku.

Pěkný asfaltový okruh v délce 2 km si vyzkoušelo 17 mužů, 4 ženy, 4 starší žákyně, 1 starší žák a dvě děvčata a dva chlapci z atletické přípravky; nejvíce startujících přijelo z Orla Vyškov (10, trenérka A. Málková). Letošní tropické počasí s teplotou 30 st. C, stejné jako v Olomouci, Milovicích, Praze, Zelenči a Novém Městě nad Metují,  se odrazilo nepříznivě na výkonech. V závodě mužů vládli veteráni; v letošním osobním výkonu 47:14 min zvítězil Tomáš Hlavenka z Brna, mistr ČR na 50 km chůze, ačkoliv tento týden v Dánsku šel 5 000 m 31.7. a 20 km 3.8. (v obou byl na 4. místě v kategorii M40). Se ztrátou přes 6 min (53:21 min) došel na druhém místě jeho oddílový kolega Milan Švehla a další téměř 2 minuty se čekalo na třetího, havířovského trenéra  Jana Poláška (54:50 min). Čtvrté místo vybojoval břeclavský Zbyněk Herman (56:05 min) a mladší chodci skončili až na 5. a 6. místě již v časech přes 1 hodinu (Richard Chmelík z Havířova 1:02:08 h a břeclavský Jaromír Hloch 1:02:25 h). Kuriozitou byl start šedesátníka Milana Sekaniny z Olomouce po téměř 30ti leté závodní přestávce (9. místo za 1:06:39 h); nejstarším závodníkem byl 71tiletý Jiří Kovanda z Berouna (14. za 1:09:20 h). Závodu žen dominovaly též veteránky-první byla Anna Málková z Vyškova za 1:01:55 h (celkově 5. místo!) před mladou Petrou Jeníkovou z Prahy (1:05:13 h) a o 2 min zpět  byla vyškovská Ivana Škařoupková (roč. 1974-1:07:14 h). 3 km žactva zdolal nejrychleji žák Adam Zajíček z Poruby (17:49 min-před týdnem na dráze dokázal zajít již 16:21 min), z děvčat byla nejrychlejší Tereza Zápotocká z Hranic v osobním rekordu 18:25 min;  na 1 km porazila chlapce Monika Trojancová z Vyškova (6:42 min), Kryštof Pevný z Vyškova byl o 1 s zpět (6:43 min). Chodečtí rozhodčí (vrchník Alois Lajčík) neměli mnoho práce s technikou závodníků, občerstvení fungovalo bez závad, všichni startující hodnotili závod kladně a doporučovali jeho další konání. Vyhlášení vítězů (ing. Přidal, ing. Ševčák) proběhlo 20 min po uzavření tratě důstojným způsobem, nejlepší závodníci obdrželi krásné poháry, byly i další věcné ceny a již v té době byly k dispozici digitálně zpracované kompletní výsledky.                          PB