Chůze ve Vyškově a vyhodnocení MSCHP 2017

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 08-09-2017

 

V neděli 3. září přivítal krásný vyškovský orelský areál účastníky závěrečného závodu MSCHP 2017 trochu uplakaně podzimním deštíkem. Sjížděli se ti, kteří chtěli absolvovat  poslední závod poháru a ještě zabojovat o umístění na stupních vítězů, ale i děti, které si chůzi chtěly vyzkoušet a po nedělním obědě si trochu zasportovat. Nutno říct, že ani počasí je neodradilo a všichni podali krásné výkony. Organizační tým v čele s ředitelkou závodu Aničkou Málkovou a hlavním rozhodčím Markem Trojancem byl skvěle připraven, vše pečlivě nachystáno a rozhodčí a pomocníci nažhavení na závod.

Na úvod byli všichni v orlovně přivítáni a mohli potěšit oko pohledem na vystoupení mažoretek z oddílu Falco Orel Vyškov.

Pršet naštěstí přestalo a panovalo téměř ideální, byť po letních vedrech chladnější počasí. Nejdříve se na start postavila devítiletá a mladší děvčata. Již od startu vyrazila vpřed domácí Monička Trojancová a s náskokem 14 vteřin si došla pro suverénní vítězství před Adriánkou Gazárkovou a Majuškou Tomanovou. Ani ty nejmenší Anežka Halasová, Lucinka Doležalová a Dominička Kubíčková se 500m tratě nezalekly a statečně došly do cíle. V závodě chlapců stejné kategorie si pro vítězství došel Daniel Kubíček, ale za ním se odehrával tvrdý souboj mezi Pepíčkem Grecem a Matyášem Čapkem, který nakonec vyhrál starší Matyášek, ale bylo to na lokty a rozhodnout musela cílová fotografie… Děvčata v kategorii přípravka pro sebe rozhodla suverénně Stelinka Tomanová, která má talent snad na všechno. Za ní si to o místa na stupních vítězů rozdaly chodkyně ze Slovenska Viktoria a Nina z Borského Svätéhu Juru a bylo to opět velmi těsné. Pak nastoupily na trať 2000m mladší žákyně. A to už jsou skutečné chodkyně. Mária Gazárková a Daniela Ščepková po tartanu doslova letěly a s více než půlminutovým náskokem si rozdělily první dvě místa před domácími Terezkou Račanskou a Míšou Škařoupkovou. Starší žákyně suverénně ovládla již zkušená Lea Hanulíková, souboj o další místa rozhodla pro sebe Anička Halasová a v závěrečném kilometru předstihla Ivetku Trojancovou. Nutno podotknout, že domácí děvčata podávají dobré výkony vzhledem k blížícímu se M ČR. Starší žák byl jediný Jaromír Morávek z MS Brno a udělal svému trenérovi Tomáši Hlavenkovi radost pěkným časem. Závod žen byl krásnou ukázkou opravdové závodní chůze na vysoké úrovni. Slovenské juniorské reprezentantky  Ema Hačundová a Klaudia Žárská nedaly nikomu šanci a zašly opravdu výborné výkony pod 15 minut. Závod mužů byl také přehlídkou vysoké kvality sportovní chůze a to jak současnosti, v podání dorosteneckého reprezentanta Slovenska, účastníka MS Lubomíra Kubiše, kterému mistr ČR na 50 km Tomáš Hlavenka stačil jen v úvodních kolech, tak i minulosti, protože 4. místo obsadil účastník OH v Barceloně 1992 Ján Záhončík.  Jak ten čas letí… Po zpracování výsledků a vystoupení mažoretek proběhlo také vyhlášení celkového pořadí MSCHP 2017, kdy se z celkem 9 závodů započítávalo nejlepších 6 výsledků.

V nejmladší kategorii zvítězila s 6 triumfy Monika Trojancová z Orla Vyškov před Adrianou Gazárkovou a Agátou Cintulovou z  MŠK Borský Mikuláš. Vyškovští kluci ovládli nejmladší kategorii v pořadí Metoděj Krais a Daniel Kubíček, který měl ovšem o závod méně, třetí skončil Lukáš Černý z AK Bojničky. Nejmladší žačky se staly kořistí Stely Tomanové z Vyškova před Ninou Smrtičovou a Viktorií Danielovou ze Slovenska. Stejnou kategorii chlapců vyhrál s největším počtem závodů vyškovský Kryštof Pevný před oddílovým kolegou Filipem Křížkem a Lukášem Rosenbauem z Dukly Banská Bystrica, který absolvoval pouze 2 závody, ale oba vítězně. Dukláci z B. Bystrice obsadili první 4 místa v mladších žácích v pořadí Tomáš Horný, Filip Krestianko, Michal Duda, a Richard Pastorek ale všichni pouze se 2 závody. Mladší žákyně byla velmi vyrovnaná kategorie, nakonec zvítězila Daniela Ščepková z AK Borský Svätý Jur před Márií Gazárkovou z MŠK Borský Mikuláš. Pouhý 1 bod za ní skončila vyškovská Tereza Račanská a na 4. místě její oddílová kamarádka Michaela Škařoupková. Staršímu žákovi Jaromíru Morávkovi (MS Brno) stačily k vítězství 3 absolvované závody před  Adamem Zajíčkem z Poruby a Patrikem Němčokem z Dukly B.Bystrica. Starší žákyně ovládly vyškovačky v pořadí Leona Hanulíková, Iveta Trojancová a Anna Halasová.

Nejlepším juniorem nebyl nikdo jiný než Lubomír Kubiš z Dubnice, před Pavolem Johaníkem a Alanem Hamzičem, v juniorkách byla suverénní Klaudia Žárská před Hanou Burzalovou ,obě z Dubnice. Závěrečný závod vynesl na třetí příčku Emu Hačundovou z MŠK Borský Mikuláš, české naděje se v juniorských kategoriích neprosadily. Kategorii mužů ovládli veteráni v pořadí Tomáš Hlavenka ( MS Brno), Zbyněk Herman ( Lokomotiva Břeclav) a Michal Dušík ( MS Brno). V kategorii veteránů nad 50 let zvítězil olympionik Ján Záhončík z Dukly B.Bystrica před Jozefem Baďurou z MŠK Borský Mikuláš a Stanislavem Markem z Třebíče. Ženy měly jen jednu kategorii, kde již jistá vítězka Anna Málková z Orla Vyškov poslední závod absolvovala jako ředitelka závodu a trenérka svých mladých nadějí. Ale i další dvě místa na stupních vítězů patřily domácím Ivaně Škařoupkové a Šárce Kraisové.

Myslím, že první ročník MSCHP se vydařil, chodci jsou určitě vděční za to, že jejich disciplína není již takovou Popelkou v atletice, že se daří přitáhnout ke sportovní chůzi i děti a mládež, ukázat jim, že je chůze krásná i obtížná současně. A v nabité konkurenci nejrůznějších běžeckých pohárů po celé republice konečně i chodci mají ten svůj a jistě za pár let budou při pohledu na krásné poháry, které si z Vyškova odvezli vzpomínat na to, jaké to bylo při prvním ročníku. Uvidíme kam bude MSCHP směřovat a přejme mu jen to nejlepší a více chodců.

P.S. Myslím, že všichni z nás, kteří pamatujeme Československo si velmi rádi osvěžili a poslechli krásnou slovenštinu a navázali nová přátelství přes hranice. Určitě to přispěje k výměně zkušeností a motivace, vždyť slovenská chůze byla (Pribilinec, Záhončík), je ( Tóth) i bude ve světě pojem