Mistrovství ČR žactva, 3 000 m chůze na dráze

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 25-09-2015

19.9.2015, Praha, Mistrovství ČR žactva, 3 000 m chůze na dráze

Vrchol letošní žákovské sezóny- mistrovství ČR – na stadionu ASK Slavia v Praze byl prověrkou výkonnosti mladých chodeckých nadějí. Hlavním rozhodčím mistrovství byl JUDr. Zdeněk Simon, v minulosti chodecký reprezentant a mistr ČR na 50 km, vrchníkem chůze byl MUDr. Petr Brandejský a mezi čtyřmi dalšími rozhodčími chůze byli i dva se zkušeností z vlastní závodní činnosti.

Na start nastoupilo 19 děvčat a 12 hochů a jako v minulých letech žákyně převyšovaly své vrstevníky nejen počtem, ale i zvládnutím chodecké  techniky a výkonností první šestice. Vypadá to, že hoši se více obávají trénovat časově i technicky náročnou a málo populární disciplínu, ve které je navíc málo startovních příležitostí a v oddílech se jí věnují jen jednotlivci (nelze vytvořit partu). V závodě děvčat se ihned oddělila favorizovaná trojice (prvních 200 m za 57 s) a svůj náskok stále zvyšovala. Podle očekávání  Kateřina Arltová brzo unikla dvojici Barbora Lejsková-Markéta Bočková a s přehledem a velkou výkonnostní rezervou zvítězila za 16:14.83 min (35 s za svým letošním nejlepším výkonem). O dalších medailích se rozhodlo až v předposledním 400 m okruhu, kdy M. Bočková zrychlila a v letošním „osobáku“ 16:40.09 min porazila Lejskovou (16:49.21 min). Další 5ti členná skupina zahájila závod odvážně (200 m za 62 s, první kilometr za 5:40-5:45 min) a postupně se roztrhala, jak individuálně narůstala únava po příliš rychlém začátku. S tou se nejlépe vypořádala kladenská Kristýna Tomanová (4.-17:58.46 min) před Terezou Kotáskovou z Frýdku-Místku (5.-18:08.02 min) a hodonínskou Sabinou Bočkovou (6.-18:18.06 min). Ještě dvě chodkyně zašly pod 19 min – vítkovická Klára Šnajdrová (18:33.48 min) a Tereza Tatíčková z USK Praha (18:58.49 min). Závěr první desítky vybojovaly mladší žákyně Denisa Pánková (19:37.56 min) a Nikol Reinertová (19:47.41 min)   z Frýdku-Místku, svěřenkyně trenéra J. Nejezchleby a v závodním poli se neztratily ani nové tváře děvčat z pražské Atletiky Jižní Město (nejlepší z nich Kamila Pitřincová  (11.-20:08.39 min). Mezi řadou osobních rekordů jsou nejlepší výkony Tomanové, Kotáskové a Šnajdrové. Hochům jasně dominoval rumburský Matyáš Gajdoš  doslova v tréninkovém tempu; zisk zlaté medaile za 16:12.80 min při letošním nejlepším výkonu pod 14:50 min byl zřejmě reakcí na velký odstup soupeřů. Stříbrnou medaili si ve svém třetím chodeckém závodě v životě zajistil vítkovický dlouhán Rostislav Rožnovský, když rychlým turistickým stylem zlepšil osobní rekord na 17:10.90 min. Nejméně dva kilometry s ním bojoval o medaili vyškovský Martin Jakubčík, ale v závěru odpadl a skončil šestý ((18:27.72 min), jeho nedokonalá technika byla oceněna jedním návrhem na vyloučení. Rovnoměrným tempem od začátku a dobrou technikou získal v závěru závodu bronzovou medaili Lukáš Skotnica z Frýdku-Místku v osobním rekordu 17:29.44 min; i čtvrtý Matěj Pánek z Jablonce měl čas pod 18 min (17:55.64 min), těsně před Lukášem Binarem z Mladé Boleslavi (18:00.49 min). Časy něco nad 20 minut (10. a 11. místo)  potěšili 12ti letí mladší žáci Robin Dorotík z Frýdku-Místku a Martin Vychron z Brna, oba šli i technicky dobře. To se nedá říci o řadě ostatních chlapců a pár děvčatech; u kterých byl znát nedostatečný nácvik chodecké techniky. Předčasná úplná specializace  na sportovní chůzi v žákovském věku  není nejlepším řešením, ale chodecká technika je základem a musí se ji trvale věnovat i dospělí reprezentanti, tím spíše žáci, včetně úplných začátečníků. Sbor rozhodčích udělil několik návrhů na vyloučení („red card“), ale nikdy se nesešly tři, takže za nesprávnou techniku nebyl nikdo vyloučen (diskvalifikován). Jako vrchník chůze jsem musel odvolat z tratě (vyloučit) podle pravidel IAAF, paragraf 142.4c, dvě žákyně. Obě prošly metou prvního kilometru v čase těsně pod 8 minut, tedy rychlostí něco přes 7 km/h. Příslušné pravidlo hovoří o „nesoutěžním projevu“, kdy závodník je zjevně nedostatečně připraven na absolvování daného závodu a není schopen podat výkon „bona fide“-prokazující trénovanost. Objasnění pravidla bude názornější  na příkladu ze  skoku o tyči: pokud je stanovena základní výška na 300 cm, závodník schopný skočit 250 cm nemůže startovat; podobným limitem u sportovní chůze je rozdíl mezi závodním a turistickým projevem. Jako chodci mezi sebou velmi rádi uvítáme každého zájemce, ale je rozdíl startovat bez dostatečné technické a fyzické přípravy na náborovém nebo oddílovém závodě a na mistrovství republiky, které je u všech atletických disciplín velmi výběrovou akcí (kdo těsně před mistrovstvím sledoval webové stránky ČAS, mohl se přesvědčit, jak technický delegát  ČAS nepřipustil k závodům desítky přihlášených; u chůze sice prošli všichni, ale závod  u obou děvčat dostatečnou trénovanost nepotvrdil). Závěr z mistrovství je stejný jako v posledních letech: jsou nadějní jednotlivci, ale celkový počet mladých chodců, základna pro budoucí reprezentaci ČR, je kriticky nízký a všichni z prostředí sportovní chůze by se měli snažit nepříznivý stav změnit.