Mistrovství ČR žactva v atletice, 3 000 m chůze

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 19-09-2016

17.9.2016, Jablonec nad Nisou, Mistrovství ČR žactva v atletice, 3 000 m chůze

Napjatě očekávaný souboj chodecké mládeže proběhl v podhorském Jablonci nad Nisou za podzimního studeného a deštivého počasí (trvalý liják), které se ale ukázalo být pro dosažení kvalitních výkonů daleko vhodnějším než nedávná tropická vedra.

Z rekordních 29 žákyň na startu v 17,15 h si osobní rekordy vylepšilo plných 24 (rozmezí 9-117 s), 3 se těsně nezlepšily, 1 nedošla pro svalové křeče a 1 byla diskvalifikována. Všechny závodnice daly do boje od začátku všechno; po startu se dostaly do vedení výborně fyzicky vybavené Karolína Holičová a Veronika Fürstová (ta pouze s minimálním tréninkem a jedním absolvovaným startem před 14 dny!) z Rumburku a rozešly závod na čas pod 15 min (200 m za 58 s). Jen s malým odstupem je následovaly daleko zkušenější favoritky, halová mistryně Sabina Bočková, stříbrná z haly Amálie Mynářová, Tereza Kotásková, Kristýna Vejšická a Sára Holečková a brzo je dostihly. Vejšická s Holečkovou prošly metou 1. km za 5:36 min v čele sedmičlenné skupiny, která se v dalším průběhu začala „trhat“. Okolo poloviny tratě z ní pro zdravotní potíže odpadla Vejšická a Holečková poté začala soupeřkám unikat; jen mírně zvolňovala (2. km za 5:46 min, 3. km za 5:49 min) a při zvonění do posledního kola měla již bezpečný náskok. Za ní probíhal urputný boj o medaile mezi čtveřicí s malými rozestupy; z ní nejvíce sil měla Fürstová, ale doplatila na nedostatky v technice, neboť v cílové rovince při finiši velmi viditelně ztratila kontakt se zemí a byla vrchníkem chůze podle pravidel diskvalifikována (již na trati byla napomínána za chůzi na hranici pravidel). Poučení pro všechny-fyzická příprava nestačí, není-li správná technika; chůze není běh s možností libovolného finiše! Za mistryní ČR Sárou Holečkovou z pražské Atletiky Jižní Město (17:10.87 min-trenér P. Brandejský) vybojovala stříbrnou medaili Tereza Kotásková ze Slezanu Frýdek-Místek (17:21.16 min-trenér J. Nejezchleba), která si vynahradila zklamání z haly, a bronz získala halová mistryně Sabina Bočková z AK Hodonín (17:29.28 min-trenér J. Malysa st.). Na čtvrtém místě těsně za ní zaostala Karolína Holičová z AC Rumburk (17:33.40 min-trenér A. Koutný), pátá i přes potíže došla Kristýna Vejšícká z Atletiky Jižní Město ((17:46.65 min-trenér P. Brandejský), šestá skončila Amálie Mynářová ze Slezanu Frýdek-Místek (18:00.54 min-trenér J. Nejezchleba); sedmé a osmé místo patří jabloneckým Denise Jégrové (18:04.05 min) a Kristýně Süsserové (18:10.92 min), obě trénuje D. Jandová. Desítku nejlepších uzavírají frýdecko-místecká Denisa Pánková (18:21.30 min, trenér J. Nejezchleba) a Vivien Uvírová z Atletiky Poruba (18:31.67 min, trenér K. Ketner). Pod 18 min zašlo pět závodnic, dále pod 19 min devět, pod 20 min deset, pod 21 min tři. Ve srovnání s časy dřívějších medailistek sester Drahotových, L. Novákové, K. Arltové a dalších ty letošní zaostávají, naopak výkonnost od 6.místa i základna chodkyň je vyšší; navíc Holečková, Holičová, Vejšická a Pánková mohou startovat jako žákyně i příští rok (ročník 2002), Mynářová, Jégrová a Uvírová ještě 2 roky (ročník 2003). Záleží na nich i jejich trenérech, zda se budou nadále zlepšovat a ohrozí český rekord Elišky Drahotové z roku 2009 (14:32.20 min). Stejným festivalem osobních rekordů byl závod chlapců-ze 16 startujících v 17,40 h si osobní rekordy zlepšilo 14 (rozmezí 11-119 s). Favorit Adam Feranec z SSK Vítkovice (16:38.36 min-trenérka Legerská) zvítězil způsobem start-cíl, ale s menším náskokem, než se čekalo, navíc obdržel dva návrhy na vyloučení. Velkým překvapením bylo druhé místo Jana Švejdy z Atletiky Jižní Město (16:45.97 min-trenér P. Brandejský), který dokázal stupňovat tempo (kilometry 5:43-5:39 a po 800 m finiši 5:24 min); proti hale se zlepšil o neuvěřitelné 3:50 min-ale i on měl návrh na vyloučení. V cílové rovince finišovali o bronzovou medaili (ještě na hraně pravidel) frýdeckomístecký halový mistr Lukáš Skotnica (16:54.39 min-trenér J. Nejezchleba) s vítkovickým Ondřejem Brzyszkovskim (16:54.40 min-trenérka Legerská), šťastnější byl Skotnica. Pátý Adam Zajíček z Atletiky Poruba již šel přes 17 min (17:12.66 min-trenér K. Ketner), šesté místo vybojoval Mikuláš Lipnický ze Slovanu Liberec (17:33.25 min-trenér F. Párys), sedmý byl nováček Adam Matulka z Baníku Stříbro (17:54.27 min-trenér ?) a osmý Petr Dušek z AC Rumburk (18:04.69 min-trenér Koutný), který potěšil svého otce, bývalého chodce s výkonem na 50 km okolo 4:20 h. Desítku prvních uzavřeli nováčci devátý Daniel Balicz z AC Mladá Boleslav (18:44.01 min-trenér J.Prückner) a desátý Martin Sedlmayer z AC Slovan Liberec (18:58.39 min-trenér F. Párys). Medailisté měli daleko do nedávných výkonů rumburských mistrů ČR Filipa Srbeckého (13:37.11 min) a Matyáše Gajdoše (13:53.94 min); ale příští rok ještě jako žáci mohou závodit Skotnica, Balicz a Sedlmayr, dva roky Zajíček a frýdeckomístecký Robin Dorotík (nyní 19:00.73 min) – třeba někdo z nich uspěje. Pro reprezentační start v mezistátním utkání 24.9. ve slovenské Trnavě proti Chorvatsku, Slovinsku, Maďarsku a Slovensku se nominovala vždy první dvojice – Sára Holečková a Tereza Kotásková, Adam Feranec a Jan Švejda. Pro informaci: Na mistrovství Slovenska 17.9. zvítězil Kubiš (13:39.96 min, druhý zašel 15:01.67 min), mistryně žákyň měla čas 16:54.19 min a druhá 17:05.30 min (s těmi se už dá soutěžit); okolo 14 min chodí Maďaři a k 15 min Maďarky; outsidery bývali Chorvati a Slovinci, ovšem poslední dva roky dali chodcům zelenou a mohou být pro naše reprezentanty nepříjemnými soupeři!