Rok 2013 očima Petra Kratochvíla.

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 21-10-2013

Blíží se konec roku a začíná se hodnotit vše, co se během roku událo.

Dalo by se říci, že to byl rok celkem úspěšný. Výkony reprezentace se již dost hodnotily, a já jen dodávám, jen tak dále!

Za zmínku stojí také výkony našich veteránů, kteří vozí z mítinků po Evropě nejen přední umístění, ale také dobré výkony. Jména Kánský, Pták, Kalát, Adam a jistě další se dokážou připravit na závody velice dobře. Jedno jméno, ale musím zdůraznit nejvíc. Josef Smola patří svými výkony mezi nejlepší. Jeho snahu a vůli po nejlepším výsledku, by si měli vzít k srdci daleko mladší.

Osobně se chci zaměřit na hodnocení závodů, které se konaly letos u nás v republice. Jde především o jednotlivé ligové závody.

První závod sezony byl mítink v Olomouci. Díky Pepovi Smolovi je tento mítink zařazen v termínovce EA. Pepa svým vstupem dokázal „Olomouc“ posunout mezi mezinárodní mítinky. Účast zahraničních chodců to dokazuje. Samozřejmě dokázal vytvořit kolem sebe tým pořadatelů z AK Olomouc.

Praha Opatov je další závod, který již získává svoji tradici. Zdeněk Simon vytvořil partu, se kterou udělal závod a zdá se, že závod na sídlišti mezi paneláky není špatný nápad.

Praha Brandýs je závod s nejdelší tradicí. I když je jenom ve zkrácené verzi, pořád má svůj půvab. Jediný závod, který má start jinde než je cíl. František Zouhar s AC Praha mají vše dokonale zmapované a probíhá bez komplikací.

Závod na dráze a Nové Město nad Metují. Organizátoři z místního AK mají zkušenosti z pořádání velkých mítinků všeho druhu a je to znát. Dokáží připravit závod do všech podrobností.

Přerov a závod kolem Bečvy. Pan Přidal mě osobně velmi překvapil. Závod byl dobře připraven a organizačně zajištěn. Je to další závod, se kterým můžu do budoucnosti počítat pro ligové závody.

U všech jmenovaných závodů mě překvapila vysoká společenská úroveň při vyhlašování výsledků a předávání cen, včetně občerstvení.

Ke konci sezony ještě proběhla „pražská hodinovka“ což jistě byl dobrý závod, ale stálo by pro příště avizovat termín dřív dopředu. Mnozí chodci neměli o závodě informace.

Na závěr jsem si nechal „Poděbrady“. Nechci a ani nemůžu hodnotit, jsem členem OV, ale přesto jenom několik poznámek, postřehů. Přesto, že Poděbrady byly v zahraničí velice kladně hodnoceny, doma ohlasy nebyly natolik kladné, až bych řekl, že se hledaly chyby. Samozřejmě, že tak velký sportovní podnik se musí potýkat i drobnými zádrhely, ale na konečném výsledku není nic znát. Na konec osmé místo v hodnocení nejlepších světových mítinků, je určitě dobrá známka a výzva do budoucnosti. Proto mě mrzí třeba i komentář, že nenaplnění něčích vizí se považuje za potíže v zaběhlých pořádcích okresního formátu. Úspěch letošních Poděbrad doufám překonal „okresní formát“.

Do konce roku zbývá jenom pár týdnů, a proto všem přeji klidný průběh a do roku 2014 hlavně zdraví a spoustu úspěchů.

Petr Kratochvíl

Praha 21.října 2013