Září a říjen 2013 – závěrečné závody chodecké sezóny

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 09-10-2013

8. 9. proběhlo v Novém Městě nad Metují mistrovství ČR družstev mužů a žen; v chodecké části v dráhovém závodě na 5 000 m startovalo 8 žen a 14 mužů a hodně teplé počasí koncem sezóny se odrazilo na jen průměrných výkonech. Mezi ženami byla první slovenská olympionička Mária Czaková ve službách Hvězdy Pardubice (22:31.98 min) o 10 s před Lucií Pelantovou z Olympu Praha, třetí skončila Eliška Drahotová z USK Praha (24:30 min-druhý den po třetím místě v mezinárodním závodě v běhu na 5 km v Praze). V mužích zvítězil Karel Ketner ve službách AK Kroměříž (21:05.76 min) o 30 s před Lukášem Gdulou z Hvězdy Pardubice, o další 87 s byl zpět junior Ondřej Motl v dresu ASK Slavia Praha; osobní rekordy si zlepšili liberecký Václav Kolář (23:21.36 min) a pardubický dorostenec Tomáš Gdula ((23:33.58 min).

14. 9. při mezinárodním utkání žákovských atletů Libereckého kraje a Saska v saském Zittau/Žitavě si vytvořil osobní rekord na 3 000 m rumburský Matyáš Gajdoš (ročník 2000) časem 15:48.45 min, mezi žákyněmi zvítězila novoborská Markéta Bočková (ročník 2000) a zlepšila se na 17:14.35 min. Za týden 21. 9. v Praze na stadionu ASK Slavia v Edenu soutěžilo žactvo o individuální mistrovské tituly ČR. Za příznivých povětrnostních podmínek byly boje o chodecké medaile velmi napínavé až do posledních metrů a zaujaly i ostatní účastníky závodů. Prim hrála děvčata (14 na startu), když se ihned po startovním výstřelu vytvořila vedoucí šestice v černých dresech LIAZU Jablonec a Jiskry Nový Bor (rozpoznatelná jen podle nápisu na zádech) a okamžitě se vzdálila zbývajícímu startovnímu poli. Téměř dva km udávala vysoké tempo favorizovaná jablonecká Barbora Lejsková před novoborskými Lucií Novákovou a Markétou Bočkovou; před polovinou závodu jako první odpadla ze skupiny jablonecká Andrea Pfefferová (věnuje se již převážně skoku do dálky). V posledním kilometru nasadila k „trháku“ Nováková a její nástup zachytila jen Bočková, ne Lejsková, která měla lehké zdravotní potíže již den před závodem. V posledních 500 m se prosadila o 2 roky starší Nováková a došla si pro vítězství za 16:27.82 min, druhá Bočková ztratila necelých 15 m (16:32.40 min)-oba časy jsou osobními rekordy. Třetí místo obhájila Lejsková (16:57.82 min) těsně před jabloneckou kolegyní Šárkou Friedrichovou (16:59.74 min) a novoborskou Kateřinou Arltovou (17:00.63 min) – oběma v osobních rekordech. Šestá Pfefferová byla již o 40 s zpět, ale na sedmou kladenskou Lucii Jiránkovou i tak měla náskok 75 s. Novoborské závodnice trénuje p. Choděra, jablonecké po chodecké stránce p. Párys. Boj o titul mezi žáky (8 na startu) svedli až do cílové rovinky rumburský Matyáš Gajdoš (trenér p. Koutný) s Pavlem Janúškem z Jablonného v Podještědí (trenér p. Kopřiva) – ten „odtáhl“ prakticky celý závod v tempu mezi 5:05-5:10/km, ale v posledním kole nestačil nástupu soupeře a v konci už neriskoval vyloučení za neregulérní finiš. Odměnou oběma byly zlepšené osobní rekordy a luxusní náskok (2,5 min) před bronzovým medailistou Dominikem Dupačem z Jablonce ((17:56.72 min), kterého vede pí Jandová.  Technicky byla výrazně lepší děvčata; jediným vyloučeným za 3 červené karty (nedopnuté koleno) byl Vojtěch Kurfürst z Hradce Králové. Výkony prvních děvčat i chlapců jsou příslibem do budoucnosti. 28. 9. v Břeclavi soutěžila o mistrovské tituly ČR družstva dorostu. Mezi 11 děvčaty na 3 000 m nebyla žádná specialistka chodkyně a podle toho dopadly výkony – dominovaly ty běžkyně, které mají z minula chodecké zkušenosti (Nikola Hokeová z Kladna 17:55.45 min, Natálie Závorková z Frýdku-Místku 18:20.74 min, jablonecká Michaela Bosáková 18:36.48 min a hodonínská Zdenka Hlaváčová 18:40.19 min). U chlapců byla situace špičky jiná, zvítězil slovenský reprezentant Michal Morvay ve službách Hvězdy Pardubice (13:29.44 min) před pardubickým Tomášem Gdulou (13:50.78 min) a kladenským Vítem Hlaváčem (14:58.99 min-osobní rekord), čtvrtý, nespecialista Vojtěch Kurfürst, měl již propastnou ztrátu (18:17.02 min). Rovněž 28. 9. se v maďarské metropoli Budapešti utkalo v mezistátním žactvo ČR s družstvy Maďarska, Chorvatska, Slovinska a Slovenska (a s velkou převahou zvítězilo). Výrazný bodový příspěvek dodali i chodci, když mezi chlapci na 3 000 m zvítězil Matyáš Gajdoš ve výborném osobním rekordu 14:46.50 min (méně se dařilo Pavlu Janúškovi -sedmý za 15:55.59 min) a v dívkách byla pátá v osobním rekordu Lucie Nováková (15:58.79 min), zatím co Markéta Bočková se proti MČR nezlepšila (17:16.12 min-7. místo). 5. 10. na Kladně soutěžilo žactvo o mistrovské tituly ČR v družstvech.  Z 11 chlapců zvítězil jablonecký Dominik Dupač za 17:14.45 min (osobní rekord) a osobní rekord si vytvořil i druhý Lukáš Kupka z Kolína (17:32.78 min). Časy ostatních již byly podstatně slabší. Mezi děvčaty obsadilo první tři místa jablonecké trio, s minutovým náskokem vyhrála Barbora Lejsková (16:41.54 min) před Andreou Pfefferovou (17:42.40 min) a Šárkou Friedrichovou (17:48.79 min).   Ještě další tři měly časy mezi 19 a 20 minutami, desátá již přes 24 min. Tradiční závod v Třebíči, 63.ročník „Okolo Máchova jezírka“, Memoriál Miloše Morávka, byl uspořádán 5.10. za chladného, ale poměrně příznivého počasí místními nadšenci v čele s pamětníkem, aktivním veteránem Stanislavem Markem.  Závod nebyl zařazen mezi ligové, a proto byla účast velmi malá. 10 km na okruhu mezi osmi muži vyhrál kolínský Jakub Zajíc za 54:02 min (v současnosti již trénuje minimálně) před veterány Josefem Kalátem z Bíliny (55:20) a Miroslavem Flieglem z Olympu Praha (55:35 min), v ženách se dorostenka Petra Jeníková z Prahy zlepšila na 59:16 min a 3 muži absolvovali závod na 5 km.     PBcf