1.10.2016, Opava, Mistrovství ČR družstev žactva, 3 000 m chůze na dráze

Autor: svitak | Kategorie: Články, Novinky | Datum: 03-10-2016

Poslední mistrovský závod chodecké sezóny mládeže se uskutečnil na Tyršově stadionu v Opavě, kde sídlí atleti TJ Sokol Opava (domácí nakonec získali tituly v soutěži družstev obou kategorií). Teplé podzimní počasí (letos poslední den!) bylo příjemné a při dopoledních startech chodců ještě nedosáhlo pozdějších 25 st. C.

Žáků vyšlo 12 a došlo 9, 3 byli diskvalifikováni (jeden v průběhu závodu, dva za porušení pravidel ve finiši na posledních 100 m); úroveň výkonů i zvládnutí techniky byla daleko nižší než u děvčat. Specialisté z SSK Vítkovice, mistr ČR Adam Feranec (17:36.48 min) a Ondřej Brzyszkowski (17:51.02 min) šli jen získat body pro družstvo a za výkony z Jablonce hodně zaostali. Třetí liberecký Martin Sedlmayer si vylepšil osobní rekord na 18:40.88 min; další dva účastníci zašli pod 20 min, tři pod 21 min a jeden přes 21 min; čtyři z nich si zlepšili nebo vytvořili osobní rekordy. Děvčat bylo na startu 18, z toho 15 startovalo na MČR v Jablonci a z mistrovské první desítky jich bylo 8. Souboj nejlepších pro sebe tentokrát rozhodly Slezanky z Frýdku-Místku, které pro své družstvo získaly 29 bodů. První místo vybojovala lepším závěrem Tereza Kotásková (17:40.50 min), když mistryně ČR Sára Holečková z Atletiky Jižní Město dlouho udávala tempo, ale pak se jí obnovilo zranění z MU v Trnavě (24.9.) a musela zvolnit (17:52.88 min). Její oddílová kolegyně Kristýna Vejšická šla celou trať na třetím místě, v předposledním kole odolala náporu Amálie Mynářové (18:03.15 min) a Denisy Pánkové (18:08.22 min-osobní rekord), ovšem ve snaze jim uniknout a zlepšit si osobní rekord ve finiši na posledních 100 m porušila pravidla a byla diskvalifikována. Pátá došla Veronika Kazimírská (18:47.09 min), na šestém Eliška Slováková (18:52.87 min-osobní rekord), na sedmém Kristýna Süsserová (18:54.16 min) a na osmém Tereza Gajdošíková (19:03.62 min-osobní rekord). Potěšilo výrazné zlepšení závodnic z Atletiky Chrudim, když na 9.-11. místě všechny tři (ročník 2002) zašly technicky správně osobní rekordy pod 20 min. Osobní rekordy vylepšily i 12. slávistka Novotná a 16. Pazderová z Olomouce. Pro zdravotní potíže závod nedokončila sedmá z MČR jablonecká Jégrová. Pokud hodnotím letošní výkonnost žákyň, tak musím konstatovat velký pokrok jak v počtu chodkyň a zvládnutí chodecké techniky, tak růst výkonnosti širší základny. Loni sice měla první Arltová čas pod 15:20 min a Lejsková s M. Bočkovou zašly pod 17 min, ovšem desátý čas odpovídá letošnímu dvacátému. U žáků je situace nepříznivější, poloviční počet než žákyň a jen sedm z nich zašlo pod 18 min. Nezbývá než zvýšit snahu rozšířit základnu žáků a motivovat je k pravidelnému tréninku a růstu výkonnosti. PB