13.8.2016, Přerov, 54. ročník, Memoriál prof. Josefa Přidala, 10 km chůze na okruhu

Autor: svitak | Kategorie: Články, Novinky | Datum: 06-09-2016

Závod založený v roce 1961 byl opět chodeckou součástí některých skupin I. a II. ligy. Uspořádání jako každoročně kvalitní pod vedením ředitele závodu ing. M. Přidala, sbor rozhodčích vedl bývalý mezinárodní rozhodčí chůze IAAF A. Lajčík. Počasí vyhovovalo, okolo 18 st. C, okruh byl přesně vyměřen podle řádů IAAF (loni byl o 5 m na 1 km delší).

Na start hlavního závodu se postavilo 23 chodců ze 13 oddílů (z toho 15 veteránů ve věku 36-74 let), dvě ženy šly 5 km a dvě žákyně 3 km. V průběhu desítky byl diskvalifikován jeden „nováček“ (juniorský běžec – medailista z MČR na 10 000 m) a další závodník vzdal. Suverénní výkon podal brněnský matador Tomáš Hlavenka a časem 47:36 min výrazně předčil druhého v cíli, oddílového kolegu Milana Švehlu (50:18 min); třetí byl Pepa Smola z Prahy (51:45 min) a i další místa vybojovali veteráni – čtvrtý havířovský trenér Jan Polášek (55:30 min), pátý břeclavský Herman (55:54 min); až šestý skončil technicky dobře jdoucí nováček Rostislav Kolář z Hranic (ročník 1987, 59:08 min), který v posledním kilometru unikl superzkušenému Zdeňku Simonovi. Od 8. místa dále si řada chodců vylepšila osobní nebo letošní výkony, ale pod 60 min se již žádný nedostal. Ženskou pětku ve svém stabilním výkonu 29:07 min vyhrála Jaroslava Pokorová (AK Škoda Plzeň) před Terezou Plevkovou z Prahy (osobní rekord 31:15 min), v žákyních na 3 km byla první Sára Holečková (18:15 min) před Kristýnou Vejšickou (20:38 min – zranila se brzo po startu), obě z pražské Atletiky Jižní Město. Kvalitní trať, umožňující dosažení rychlých časů, si příští rok zaslouží větší účast. PB