14.2.2016, Praha-Stromovka, halové mistrovství ČR mládeže v chůzi

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 15-02-2016

Letošní mistrovství potěšilo rekordním počtem 55 startujících, kvalitními výkony i řadou osobních rekordů. Převahu v poměru 35:20 měla děvčata, která až na výjimky byla proti hochům lepší i ve zvládnutí chodecké techniky. Kromě dobré práce trenérů a snahy jejich svěřenců se na úspěšném průběhu závodů podíleli rozhodčí vedení JUDr. Z. Simonem, kteří dbali na dodržování chodeckých pravidel a čestný boj (na diskvalifikace nebo naopak nepotrestání přestupků proti pravidlům mohou mít trenéři i závodníci své názory).

Početně nejméně, stejně jako loni, byly obsazeny kategorie juniorů, juniorek a dorostenců – po pěti, nejvíce bylo žákyň – devatenáct. Závod juniorů na 5 000 m skončil velkým překvapením, když hlavní favorit Tomáš Gdula nepodal svůj obvyklý výkon a skončil až třetí (23:35.19´) za velmi zlepšeným Sašou Malysou ((23:33.88´); jasným vítězem se stal kladenský Vít Hlaváč v osobním rekordu 22:39.50´ (ale jeho technika byla na hraně pravidla o dopnutí kolena při došlapu). Dorostenecký závod na 5 000 m podle očekávání ovládl Filip Srbecký z Jiskry Nový Bor (24:52.84´), ačkoliv se nyní převážně zaměřuje na atletické víceboje; situaci mu usnadnila diskvalifikace nebezpečného soupeře Matyáše Gajdoše pro zřetelné porušování obou chodeckých pravidel. Ze stříbrné medaile se tedy radoval „třetí vzadu“, technicky dobře jdoucí vítkovický Rostislav Rožnovský (26:45.62´) a na bronz stačil jabloneckému Matěji Pánkovi čas 33:24.05´. Žákům (10) dominovali na 3 000 m trati frýdeckomístečtí svěřenci trenéra Nejezchleby; loni bronzový Lukáš Skotnica zvítězil v osobním rekordu 17:16.20´ stylem start-cíl, když po polovině závodu unikl Adamu Ferancovi (17:27.96´); od startu se s nimi snažil držet liberecký Mikuláš Lipnický, ale tempo nezvládl a nakonec skončil čtvrtý (osobní rekord 18:26.67´), když v boji o bronzovou medaili podlehl vítkovickému Ondřeji Brzyszkowskému (osobní rekord 18:18.67´- ale s jedním návrhem na vyloučení za nedopínání kolen). Dva žáci byli vyloučeni za porušení stejného pravidla. V kategorii juniorek na 3 000 m potvrdila svou převahu vítkovická Veronika Kubenková časem 15:24.58´ a více než 2:30´ náskokem před novoborskou Lucií Novákovou (18:08.45´), o další minutu zpět  skončila na třetím místě frýdeckomístecka Monika Čaganová (19:12.01´).  Běžkyně Kateřina Maternová při svém  druhém startu v chůzi neuspěla, když byla diskvalifikována pro nedostatečné zvládnutí chodecké techniky. Očekávaný průběh měl 3 000 m závod dorostenek (11). Od startu až do cíle byla v čele novoborská Kateřina Arltová, když šla takticky jen na vítězství (čas 16:43.42´) a její specifická technika na hranici pravidla o kontaktu se zemí  tentokrát nevedla k diskvalifikaci. Stříbrnou medaili získala jablonecká Barbora Lejsková (16:55.84´) a bronz novoborská Markéta Bočková ((17:50.12´). Nejzajímavějším závodem mistrovství byl úvodní, a to 3 000 m žákyň. Výborně připravená favoritka Sabina Bočková z  Opavy v dresu AK Hodonín od startu nasadila vysoké tempo, brzo získala až 100 m náskok (první kilometr za 5:34´) a i když v dalším průběhu výrazně zpomalila, první místo bezpečně uhájila (17:58.49´). Za ní se v prvním kilometru držela dvojice Tereza Kotásková z Frýdku-Místku a překvapivě kladenská Tereza Štulcová; s odstupem pak početná skupina: frýdeckomístecké Amálie Mynářová, Denisa Pánková a Nikol Reinertová, Sára Holečková a Kristýna Vejšická z pražské Atletiky Jižní Město a jablonecká Sarah Stadlerová. Štulcová a zejména Kotásková nasazenému tempu postupně podlehly a zpomalily, takže závodnice druhé skupiny dostaly medailovou příležitost, které využila nejmladší z nich-Mynářová (ročník 2003); zrychlila a překvapivě vybojovala stříbrnou medaili v osobním rekordu (18:08.06´). Ze zbylých pronásledovatelek byly nejaktivnější Holečková a Stadlerová, vzdálily se ostatním a v úplném závěru chyběly Holečkové jen necelé 2´´ (18:31.28´) k bronzové medaili. Z ní se tedy radovala Štulcová (18:29.60´), jejíž technika ale byla podle rozhodčích na hraně pravidel (jeden návrh na vyloučení-red card a žluté terčíky). Celkem 7 žákyň dosáhlo času po 19 min a 14 si zlepšilo osobní rekordy. Zisk medailí pro oddíly: Jiskra Nový Bor (trenér Choděra) 2-1-1, Slezan Frýdek-Místek (trenér Nejezchleba) 1-2-1,  SSK Vítkovice (trenéři Legerská, Šulc) 1-1-1, A.C. TEPO Kladno (trenéři Větrovcová, Šorm) 1-0-1, AK Hodonín (trenér Malysa) 1-0-0, LIAZ Jablonec (trenérka Jandová) 0-1-1, VSK Univerzita Brno (trenér Malysa) 0-1-0, Hvězda Pardubice (trenér Piták) 0-0-1. I když letošní výkony medailistů i dalších v řadě kategorii zaostávají za těmi, které dosahovali jejich předchůdci, můžeme předpokládat, že se řada ze startujících v dalších letech výrazně zlepší a přispěje k udržení dobré pozice sportovní chůze v české atletice.