Ohlédnutí za Františkem Fojtem

Autor: svitak | Kategorie: Články, Nezařazené, Novinky | Datum: 24-10-2023

Vážení aktivní i pasivní sportovní příznivci naší chůze,  dovolte mi ohlédnutí za Františkem Fojtem.  Je to již potřetí a jak pevně doufám naposledy v tomto roce a na dlouhou dobu, co píšu takové ohlédnutí za těmi, kteří v Čechách odešli na jinou trať, než jsou ty naše chodecké, mám na mysli doktora Petra Brandejského a Jána Dzurňáka, kteří již nesdílí naše starosti i radosti.

Dne 21. října tohoto roku  zemřel ve svých osmdesáti letech František Fojt.

Dlouholetý ředitel Českého atletického svazu, zkušený trenér, atletický funkcionář, který pro atletiku žil, v roce 2009 byl vyznamenaný  a oceněný Mezinárodní atletickou federací jako „Veterán IAAF“  nás opustil.

A slovo opustil, vystihuje jeho nezastupitelnou roli pro nás chodce a chodkyně.

František Fojt je spojen s naším nejprestižnějším závodem i ve světovém měřítku, s Poděbrady. Od dob jeho působení na Českém atletickém svazu až do posledního 91. ročníku Poděbrad v roce 2023, to byl právě on, kdo dostal na starost organizaci  mistrovsví Evropy družstev v roce 2021. A hned během prvního ročníku se skvěle organizovaný závod vyhoupl do čela kategorie World Athletics Race Walking Gold. I přes zdravotní potíže byl plně aktivní ještě letos.  Bohužel, závěrečný díl této série v roce 2025 bude již bez jeho přímé účasti. Pevně věřím, že nám odkudsi shora bude držet palce.

Vždy mne udivoval svým klidem, byl skutečnou oporou a s nadhledem řešil tisíce drobných organizačních problémů, které se vždy objeví, jak už to na tak velkých akcí bývá. Byl pro  mne vždy zárukou, že každý ročník Poděbrad dopadne po organizační stránce více než dobře. Tomu také odpovídá hodnocení atletů i trenérů, oceňujících promyšlenou organizaci Poděbrad, jejich novou skutečně evropskou a  potom  světovou úroveň, dosaženou od roku 2017, od Evropského poháru.

Jeho klidné jednání, úsměv a laskavost a přitom schopnost okamžitě problémy řešit, mi bude chybět. A ve VIP kavárně v Libenském, stejně jako na akreditaci a stejně jako na technické poradě na radnici i  na neformálních akcích, všude budu Františka Fojta vidět. Opustil nás jeden z největších zastánců sportovní chůze na Svazu,  jakého jsme kdy měli v dobách dobrých, kdy padaly  světové rekordy (Anežka Drahotová) i v dobách, kdy se výkonnostně tolik nedařilo.

Opustil nás a zůstalo po něm prázdné místo. Nikoli z hlediska funkce na Svazu, ta se dá vždy nahradit, ale z hlediska místa v našich srdcích.

Čest jeho památce

Míla Lapka