Vzpomínka na Lexu Bílka,

Autor: svitak | Kategorie: Články, Novinky | Datum: 24-04-2017

Vážení přátelé a příznivci chůze,

Jak již napsal pěkně Petr Kratochvíl v novinkách, věnujme tichou vzpomínku legendě československé chůze našemu Lexovi Bílkovi.

Média v ČR samozřejmě zaznamenala odchod legendárního chodce Lexy Bílka, včetně vzpomínkového  komentáře J. Benčíka v článku Atletiku zasiahla smutná správa: Zomrel najlepší chodec v Československu. Zemřel ráno (20. dubna 2017) v Praze a poslední rozloučení se koná v kruhu rodinném. Tolik mediální informace.

Pokud se řekne Alexander Bílek, sportovní veřejnosti se vybaví, že byl účastníkem OH v Tokiu 1964, a čtyřnásobným účastníkem mistrovství Evropy, kde v roce 1962 došel sedmý na 20km  a v roce 1969, osmý na 50km a byl držitelem dvou československých rekordů na 20 000m na dráze a ve dvouhodinovce.

Pokud se řekne Alexander Bílek, chodcům se vybaví jeho syn Roman Bílek, který pokračoval v otcových stopách až po účast na OH v roce 2008. Vzpomenou si jistě také na jeho většinou dobrou náladu a optimismus, se kterým se zúčastňoval jako čestný host Poděbrad nebo Dudinců.

Pro mne osobně byl Lexa ztělesněním chodce, který je zvyklý překonávat překážky nejen na dlouhých chodeckých tratích, ale také v životě. Jeho energie s jakou se pouštěl do velkých podnikatelských projektů, do vizí s rozvojem české chůze, do mnoha dalších akcí, se zdála nevyčerpatelná a musel jsem obdivovat, do jakých věcí se pouští.  A odvážnému štěstí dlouho přálo. Tu poslední překážku ale přece jen nepřekonal. Stalo se tak v jeho 76ti letech. Tento závod již dojde někde jinde, ale jak jej znám, opět s plným nasazením a nadšením a s hrdostí na reprezentační dres. A na prvním místě!

Čest jeho památce!

Míla Lapka