ME veteránů 2014 Izmir.

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 01-09-2014

 

28. 8. 2014 se šel na dvoukilometrovém (TaZ) okruhu v parku u moře v tureckém Izmiru závod na 20 km za účasti 3 českých chodců, kteří došli do cíle prakticky za sebou. Zdeněk Gonsiorovský se umístil v kategorii M70 na 4. místě za 2:22:44, Rostislav Kovář v kategorii M60 také na 4. místě za 2:23:36 a Zdeněk Bittengl v kategorii M50 na 5. místě za 2:27:31. Díky prozřetelnosti vedení výpravy vytvořila trojice účastníků družstvo, které se v kategorii M50 umístilo na prvním místě (jako jediné hodnocené).

Na startu závodu v 17 hodin bylo 37°a nikde stín, který se začínal objevovat až zhruba po hodině (naději na příhodnější podmínky zhatilo prozření pořadatele dva dni před závodem a předsunutí startu z původních 18:30, protože v 20 hodin už zde panuje úplná tma). Na startu stálo 82 mužů, z nichž 4 byli diskvalifikováni a 14 jich vzdalo a společně s nimi na 10km 45 žen (2, 1). Zázemí u závodu bylo neodpovídající: šatny si závodníci vytvořili v malém stínu korun stromků a jako sprcha posloužila hadice (snad k zalévání stromků).

Moje malá cestománie k závodu

Dlouho jsem zvažoval, zda se k závodu přihlásit. Velice lákaly atraktivní historické turistické cíle v okolí (Istanbul, Efes, Pergamon), se kterými výjezdy k veteránským akcím spojuji, proti nim bylo zdejší horko, dlouhých 20 km, kterým jsme se u nás skoro odnaučili, neznámé prostředí… Po mém dobrém pocitu z odchození několika tréninkových dvacítek a tréninků v horku, jsem se přihlásil. Bohužel 6 týdnů před závodem mi zradily šlachy v koleně a od té doby jsem pořádně nezatrénoval. V Turecku jsem tedy od závodů nemohl mnoho čekat a věnoval se hojně cestování, které mi přineslo spoustu krásných zážitků. V samotném závodě jsem s kolenem překvapivě problémy neměl a snažil se dojít pro družstvo. Výsledný výkon v úmorném vedru poznamenaly  časté křeče ve druhé polovině závodu, kvůli nimž jsem mnohokrát zpomalil a někdy i zastavil.

Zdeněk Bittengl