O chůzi trochu jinak – propagace chůze

Autor: svitak | Kategorie: Články, Novinky | Datum: 06-10-2021

Autor:  Míla Lapka

Vážení příznivci české chůze, jak dobře víte, náš sport je relativně malý a potýká se s řadou předsudků ze strany veřejnosti i ostatních atletů. Jejich pohled na věc a argumenty se stále opakují: chůze je nepřirozený pohyb, trpí při něm kyčle, kolena. Když chci někde být rychle, tak běžím. Chůze je běh na natažených nohou. Všichni chodci běhají, nebo běhají, když je nevidí rozhodčí. A trochu odbornější argumenty:  chůze není zdravá, protože trvá dlouho, zatěžuje kyčle a kolena (to je společné s laickou veřejností), nevypadá hezky, je pomalá nebo naopak tak rychlá, že tahle rychle se dá jen běžet, nemá přesná pravidla, rozhodčí pustí všechno, rozhodování chůze je subjektivní a podobně.

Všimněte si, že existují tři typy argumentů – první se diví, co je to za pohyb a pokládají jej za nepřirozený, druhý typ je přesvědčen, že je to nezdravé, nepřirozené a bude to mít následky a třetí typ kritizuje samotná pravidla a způsob rozhodování chůze.  Společné je jim to, že dají na první dojem, blíže se o problematiku nezajímají,  ale všemu hned rozumí a jsou hodně hlasití a je jim vše jasné.

Jak se s tohoto situací vyrovnat? Pokud jsou výkony na světové úrovni, obraz chůze na veřejnosti se docela rychle mění. Dalším krokem je propagace chůze. Trvalým propagátorem chůze pro stránce organizační a sponzorské je Pepa Smola, Stačí se podívat na jeho stránky Smola chůze https://www.smolachuze.cz/index.php/cs/

Poslední dobou se udělalo mnoho práce i jinde a rádi se s vámi o tyto výsledky podělíme a samozřejmě budeme jen rádi, když budete tyto odkazy šířit dále.

 

10 000 kroků:

říjnová výzva – https://www.desettisickroku.cz/slavnostni-zahajeni

výzvy se účastní někteří závodníci z reprezentace (dospěl i  mládež):

Martínková E.

https://www.desettisickroku.cz/eliska-martinkova

https://www.facebook.com/dobramesta.cz/videos/266459421741800

Kovář R.

https://www.desettisickroku.cz/rostislav-kovar

Podcasty:

Gdula L.

https://strekari.cz/podcasty/77-lukas-gdula.html

Martínková E.

https://www.facebook.com/visiontrackandfield/videos/179736840889368

Video-upoutávka na Memoriál Ludvíka Daňka v Turnově, kde byla pro letošní rok poprvé zařazena také chůze

https://www.youtube.com/watch?v=avzIIKYTxQw

 

Sestřih ze závodu:

https://www.youtube.com/watch?v=PAy4FRfwGVw

Ocenění žen ve sportu od Českého olympijského výboru – Katka Čermáková

https://www.atletika.cz/aktuality/cov-ocenil-cermakovou-a-safrankovou/

A nakonec – Sportovní chůze. Nová výzva pro běžce. Run Magazine.  Na straně 56-59 je velký článek s ukázkou chodecké techniky, který vznikl na základě mého rozhovoru s panem redaktorem Ondřejem Váchalem a je určem pro běžce, kteří chůzi neviděli a mají o ní předsudky zmíněné výše.

www.run-magazine.cz

 

Pokud víte o další celostátní propagaci chůze, neváhejte poslat další odkaz s komentářem na tyto stránky.

Dobré vykročení do podzimní sezóny a přípravného období přeje

 

Míla Lapka