Rozchodili jsme Vyškov podruhé

Autor: svitak | Kategorie: Novinky | Datum: 12-05-2018

 

První máj se dá oslavit různými způsoby. Atletický oddíl Orel Vyškov pořádal na tento svátek 2. ročník mezinárodního chodeckého závodu „Rozchodíme Vyškov“. Počasí chodcům přálo, sluníčko se na ně usmívalo a tak se tento ročník nesl ve znamení osobních rekordů.
V chůzi na 1 km se nejdřív vydalo 12 dětiček z kategorie minipřípravek, to

je ročník 2009 a mladší. Malá 5 letá Dominička se po výstřelu rozběhla toužící po vítězství, ale hned byla rozhodčími pozdržená a opravená. Ano, v chodeckém závodu se běžet nesmí. Je to jedna z podmínek, které se musí dodržovat. Malá Dominička si ponaučení vzala k srdíčku a pak se snažila napodobit ostatní děti, které šly technicky dobře. Krásný pohled byl na Majušku Tomanovou, která s Metodějem Kraisem udávali tempo, měnili vedoucí pozice a chůzi na 1 km dali v krásném čase pod 6 minut.
Po nich šly na stejnou délku tratě 1 km kategorie přípravek. Zde už měli domácí, malí chodci soupeře i se Slovenska a Brna. S přehledem zvítězila domácí Stelinka Tomanová před soupeřkou ze Slovenska Liliánou Holkovou a další domácí Monikou Trojancovou. Stela si vychodila osobní rekord i rekord závodu, který upravila na 5:29.0. Potěšily nové tvářičky Markétka Kučerová, Veronika Trnavská,  které se s chůzí teprve seznamují, ale technicky je na ně radost pohledět. Protože je chůze baví, je velký předpoklad, že se budou zlepšovat.
Další kategorioe  a to mladší žákyně se vydaly na 2 km trať. Zde dominovaly slovenské chodkyně, a především Maruška Gazárková ukázala, že je to už zkušená závodnice, a dobrou technikou se prochodila k vítězství i k svému osobáku.
Starší žákyně se vydaly společně s dorostenkou na 3 km trať. Dorostenka Lea Hanulíková se ujala vedení už od startu. Z důvodu hlavního pořadatele jsem na holky neměla čas si s nimi dopředu promluvit a poradit na taktice. V koutku duše jsem doufala, že Lea si bude s Terkou Račanskou pomáhat a tak si udělají pěkný čas. Nebylo to tak. Terka tentokrát na Leonku nestačila. Terka nezopakovala to, co předvedla před dvěma týdny v Brně a Lea se musí těšit na další závod, aby překonala náš sen – hranici 18 minut.
Na poslední 5 km trať se postavilo víc kategorií. Od staršího žáka Jardy Moravce a jeho trenéra, loňského mistra ČR na 50 km až po Tomáše Hlavenku z Moravské Slávie. Tomáš udělal i rekord závodu, který je 22:38.1. Pětku šla i slovenská juniorka Ema Hačundová, stejně jako veteráni, mezi kterými nechyběl skvělý bývalí olympionik Jan Záhončík. Co jméno, to osobní rekord. Taky trenér chodkyni Hačundové neskrýval velkou radost s pokřikem, „my budeme Vyškov milovat“.

Ano, rekordů padlo hodně. Jen ten, o kterém jsem snila já, nepadnul. Že přijde více závodníků – chodců. Tak snad napotřetí.

S pozdravem Anička Málková